Sposoby na lepszy kredyt hipoteczny

Sposoby na lepszy kredyt hipoteczny

Uzyskanie kredytu hipotecznego wiąże się z koniecznością przejścia skomplikowanej procedury, w tym posiadania przede wszystkim zdolności kredytowej. Musimy złożyć rozbudowany wniosek, który następnie będzie sprawdzony i jeśli zostanie zaakceptowany, bank udzieli nam kredytu na swoich warunkach. Dowiemy się, że warunki kredytu są narzucone z góry i jest to po części prawda, ale tylko po części. Możliwe jest bowiem negocjowanie warunków umowy kredytowej, gdyż za każdym razem jest ona dopasowywana do sytuacji klienta, a tą możemy dość skutecznie manipulować.

Warunki wstępne

Osoby zajmujące się kredytami hipotecznymi to zaufani, sprawdzeni pracownicy banku, którzy równocześnie muszą przygotować produkt atrakcyjny dla klienta i stworzyć ofertę, która będzie się opłacała także samemu bankowi. Atrakcyjnemu klientowi będzie w stanie zagwarantować lepsze warunki i musimy się postarać, by zostać takim klientem. Kluczem do tego jest odpowiednia zdolność kredytowa, czyli sprawianie wrażenia, że stać nas na możliwie wysoki kredyt, najlepiej znacznie przekraczający to, o co się ubiegamy. Zmniejsza to ryzyko dla banku, że nie spłacimy kredytu.

Ogromne znaczenie ma tutaj tak zwany scoring, czyli nasza wiarygodność ekonomiczna odnosząca się nie tylko do naszych dochodów i do majątku, ale także do naszej sytuacji rodzinnej i zawodowej, wcześniejszej historii kredytowej, a nawet do kwestii posiadania zwierząt domowych.

Wszyscy wygrywają

Najlepsze są tak zwane sytuacje win-win, które są korzystne dla obu stron. Przykładem takiego win-win jest wysoki wkład własny, który oznacza, że hipoteka będzie lepszym zabezpieczeniem kredytu. Można wtedy uzyskać znacznie lepsze warunki kredytowania.

Inna sytuacja win-win to związanie się z bankiem i zostanie jego wiernym klientem. Lepsze warunki można zwykle dostać w swoim banku, gdzie ma się konto już od lat, ale w innych bankach też nie będzie źle, jeśli zgodzimy się na otworzenie konta, założymy lokatę czy weźmiemy kartę kredytową. Wszystkie te usługi dostaniemy też na preferencyjnych warunkach.

Inne sposoby

  1. Zawsze bardzo skuteczny jest wkład własny, co już zostało powiedziane. 20-30% to minimum dla dobrej pozycji negocjacyjnej.
  2. Zyskamy na zapytaniu o kredyt w różnych bankach. Bankowi zależy, byśmy wzięli kredyt. Konkurencja jest dobra.
  3. Konkurencja to jedno, wierność to drugie, więc najpierw rozmawiajmy z własnym bankiem zostawiając otwarte opcje.
  4. Należy koniecznie dbać o zdolność kredytową. W ostatecznym rozrachunku to ona, w połączeniu ze scoringiem, zdecyduje o naszym sukcesie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Witaj na naszym blogu finansowym! Zajmujemy się tematyką domowego budżetu, kredytów, rachunków bankowych, pracy i wiele więcej. Zapraszamy!

kontakt@mkbhp.pl