Najważniejsze składowe kredytu hipotecznego

Najważniejsze składowe kredytu hipotecznego

Osoby zastanawiające się nad wyborem kredytu hipotecznego, mają świadomość tego, że stają przed decyzją, która może mieć wpływ na całe ich przyszłe życie. Nic więc dziwnego, że często możemy usłyszeć pytanie o to, jakie elementy można uznać za najbardziej istotne podczas podejmowania tego rodzaju decyzji.

Odpowiedź na nie może być za każdym razem inna. Podczas gdy jedna grupa kredytobiorców wskazuje przede wszystkim na oprocentowanie, inna skupia się na pobieranej przez bank prowizji. Nie brakuje też osób uważających, że chcąc podjąć decyzję, której nie będzie się żałowało, należy brać pod uwagę nie jeden, ale przynajmniej kilka czynników.

Pierwszym jest, bez wątpienia, wspomniane już oprocentowanie, nic więc dziwnego, że zaleca się porównanie jego wysokości w przynajmniej kilku bankach. Najczęściej mówi się w tym kontekście o marży banków. Termin ten nie występuje wówczas, gdy jesteśmy zainteresowani kredytami gotówkowymi, w tym przypadku jednak stanowi on istotną część oprocentowania i zawsze jest dodawana do podstawy fachowo określanej jako stopa bazowa. Ta ostatnia może być stała, w zdecydowanej większości przypadków jednak podczas spłacania kredytu dochodzi do jej systematycznego zmniejszania się.

Co ważne, stopa bazowa reaguje też na zmiany, do jakich dochodzi na rynku międzybankowym. Jej zmiana sprawia, że w czasie spłaty kredytu dochodzi do zmiany jego oprocentowania. Na wysokość stopy bazowej zwykle nie mamy wpływu, jeśli jednak w grę wchodzi marża, warto pamiętać, że zawsze mamy możliwość jej negocjowania. Czasami dobrym pomysłem może okazać się choćby decyzja o skorzystaniu z dodatkowego produktu bankowego, okazuje się bowiem, że bank jest wówczas skłonny do zmniejszenia tego obciążenia. Nie zaszkodzi również, jeśli zainteresujemy się, jaka jest wielkość prowizji od udzielenia kredytu hipotecznego.

Każdy bank ma nieco inną politykę w tym zakresie, również w tym przypadku jednak mamy szansę na zapłacenie niezbyt dużej kwoty i zawsze powinniśmy podjąć kroki mające na celu skorzystanie z niej. Przed podjęciem decyzji o kredycie dobrze jest tez dowiedzieć się, jakie wymogi należy spełnić, aby móc go spłacić z wyprzedzeniem. Owszem, może się nam to wydawać niemal niemożliwe, w rzeczywistości jednak nie ma w tym nic aż tak nieprawdopodobnego. Bez względu na to, czy kredyt negocjujemy bezpośrednio z bankiem, czy też z pośrednikiem, poprośmy o szczegółowe informacje na temat opłat dodatkowych. Niekiedy bank sugeruje nam ubezpieczenie, warto więc upewnić się, czy rzeczywiście skorzystanie z niego opłaca się nam.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Witaj na naszym blogu finansowym! Zajmujemy się tematyką domowego budżetu, kredytów, rachunków bankowych, pracy i wiele więcej. Zapraszamy!

kontakt@mkbhp.pl