Wybór konta osobistego – jak to zrobić?
Trudno jest żyć w dzisiejszych czasach, nie posiadając kota w banku. Często jest ono niezbędne, żeby otrzymywać wypłatę, kupować przez internet, płacić wygodnie na mieście. Przydają się także narzędzia służące do oszczędzania. Warto jednak przed wyborem konta w konkretnym banku zastanowić się, jakie dokładnie ma się oczekiwania jako klient.
1. Ile kosztuje prowadzenie konta?
Banki zwykle pobierają jakieś opłaty za prowadzenie konta, korzystanie z karty czy inne, dodatkowe. Nie ma kont całkowicie za darmo, warto więc wczytać się uważnie w umowę by wiedzieć, ile i za co przyjdzie zapłacić.
2. Jakie są potrzeby?
Nie każde konto będzie odpowiadało każdemu klientowi. Ci, którzy wolą wszystko załatwić tradycyjnie, w oddziale banku, nie potrzebują rozbudowanej strony i aplikacji mobilnej – wystarczy placówka blisko domu, z dogodnymi godzinami przyjmowania interesantów. Dla osób świetnie zorientowanych w obsłudze internetowych aplikacji podstawowym zapleczem będzie strona banku oraz system transakcyjny.
3. Funkcje oferowane przez bank
Coraz więcej osób nie wyobraża sobie dziś dnia bez płacenia telefonem czy mobilnymi aplikacjami do tego przeznaczonymi. To naprawdę wielka wygoda. Tymczasem niektóre banki nadal nie umożliwiają takich operacji. Nie warto pozwalać się ograniczać – lepiej będzie poszukać konta nowoczesnego, na miarę czasów, które oferuje możliwość płacenia aplikacjami i telefonem bez dodatkowych, wysokich opłat.
4. System transakcyjny
System transakcyjny musi być funkcjonalny. Nikt nie lubi dziś czekać trzech dni, aż wpłata na konto zostanie zaksięgowana. Dlatego też warto dowiedzieć się, najlepiej od innych klientów banku, na ile sprawny i przejrzysty jest ten system. Niektóre z nich są niestety zupełnie nieintuicyjne, przez co trzeba poświęcić dużo czasu i wysiłku na zrozumienie, jak poprawnie i bezpiecznie ich używać. Tymczasem konto osobiste powinno ułatwiać, nie utrudniać codzienne życie. Zbyt zawiły i niegodny zaufania system płatności będzie jedynie uprzykrzał korzystanie z konta.
5. Zapisy umowy
Promocja to nie wszystko, dlatego nawet zakładając konto na szczególnie korzystnych, specjalnych warunkach, warto uważnie czytać umowę. Każda promocje kiedyś się kończy i może okazać się, że po okresie jej trwania opłaty będą naprawdę wysokie. Dlatego też warto upewnić się, co będzie, gdy okres darmowego konta minie.
6. Oszczędzanie
Rachunki osobiste raczej nie zawierają oprocentowania zdeponowanych na nich kwot. Można więc przechowywać na nich pieniądze i wykonywać operacje, lecz nie zarabiać. Niektóre są jednak połączone z tanimi kontami oszczędnościowymi lub lokatami, co pozwala oszczędzać i zarabiać dodatkowe kwoty. Warto poszukać takiej oferty.
Komentarze (0)