Bitcoin i jego sekrety

Wirtualny pieniądz nadal nie jest tak popularny jak ten, którym płacimy na co dzień, zdążyliśmy się już jednak do niego przyzwyczaić. Podoba się nam to, że stan naszego konta rośnie, choć w domu nie posiadamy fizycznych odpowiedników tych pieniędzy. Trudno dziwić się też, że niemal bezrefleksyjnie decydujemy się na wykonywanie transakcji bezgotówkowych w sklepie oraz tych przelewów, którymi płacimy za zakupy w Internecie.

Warto zatem zastanowić się nad tym, czy jesteśmy już gotowi na zaakceptowanie kolejnego przyszłościowego wynalazku, na takie miano zasługuje bowiem bitcoin, o którym mówi się nieco żartobliwie, że jest spełnieniem marzeń współczesnych odpowiedników dawnych poszukiwaczy złota. Gdybyśmy chcieli stworzyć jego spójną definicję, musielibyśmy nazwać go wirtualną walutą, nie da się jednak ukryć, że już na tym etapie czeka na nas pierwsza pułapka. Istnieje spora różnica pomiędzy tymi pieniędzmi, z których codziennie korzystamy oraz pomiędzy bitcoinem.

Gdy sięgamy po karty kredytowe, nadal obracamy walutą, która fizycznie istnieje. Jeśli więc tylko przyjdzie nam na to ochota, możemy udać się więc do bankomatu i spieniężyć to, co do tej pory było jedynie ciągiem cyfr. Jeśli mamy do czynienia z wirtualną walutą, nie mamy takiego komfortu, a już na pewno, nie ma o tym mowy na początkowym etapie. Trudno nie zadać pytania o to, skąd jej popularność, zwłaszcza, że odpowiedź na nie może nas zaskakiwać.

O ile zwykłe pieniądze się zarabia, waluta wirtualna czeka na wydobycie. Czy jednak oznacza to, że bitcoin jest pomysłem na szybki zarobek, który odmieni nasze życie? Osoby kreślące ten scenariusz muszą liczyć się z tym, że może je czekać rozczarowanie. Zdobywanie wirtualnej waluty wymaga od nas czegoś więcej niż tylko połączenia z Internetem. Tu niezbędne okazują się zaawansowane programy obliczeniowe, które wyznaczają zadania, te zaś muszą być możliwie jak najszybciej rozwiązywane. I tu pojawia się kolejny problem, okazuje się bowiem, że moc obliczeniowa zwykłego laptopa jest zbyt mała, aby mogła poradzić sobie z tego rodzaju zadaniem.

Jeśli chcemy zaopatrzyć się w bitcoiny, niezbędne będą nam serwery charakteryzujące się ogromną mocą obliczeniową. To właśnie one generują kody, a wygrane w ten sposób bitcoiny wpadają do internetowego portfela, co zapobiega ich duplikowaniu. Najważniejszym etapem transakcji jest jednak nie samo wydobywanie, ale wymiana waluty. Tu mamy do czynienia z bezpośrednimi interakcjami pomiędzy zainteresowanymi, te zaś są dokonywane z jednego konta na inne. Tu nie ma mowy o pośrednikach.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Witaj na naszym blogu finansowym! Zajmujemy się tematyką domowego budżetu, kredytów, rachunków bankowych, pracy i wiele więcej. Zapraszamy!

kontakt@mkbhp.pl