Czego wymaga bank, udzielający kredytu?
Wydaje się, że wzięcie kredytu to prosta sprawa. Są banki, które oferują szybką gotówkę, ale też takie, które nawet nie wymagają, aby klient pojawił się osobiście. Te kwestie są zależne od ilości pieniędzy, jakie chce się pożyczyć. Jeśli kwota jest wysoka, to bank będzie stawiał więcej wymagań przed kredytobiorcą. Co to za wymagania?
Ochrona w postaci ubezpieczenia
Ubezpieczenie to podstawowa ochrona, jakiej wymaga kredytodawca i jest ona ochroną nie tylko dla niego, ale i dla kredytobiorcy, dlatego tak bardzo się opłaca. Jeśli wpłaci się wcześniej odpowiednią kwotę do ubezpieczyciela, to rożnego rodzaju firmy ubezpieczeniowe gwarantują spłatę pozostałej części. Dzieje się tak w przypadku śmierci, choroby, kalectwa, czyli tych przypadków, które uniemożliwiają podjęcie pracy i zarabiania pieniędzy na bieżąco. Zdarza się, że niektóre ubezpieczenia chronią też w razie utraty pracy i realizują spłatę do momentu, kiedy pożyczkobiorca znajdzie nowe zatrudnienie. Wiele banków wymaga ubezpieczenia, ale wiele też proponuje w zamian niższą prowizję albo niższe oprocentowanie.
Poręczyciel albo zastaw
Żyrant jest dzisiaj dość rzadko spotykany, mimo to w przypadku wzięcia dużego kredytu albo niejasnej sytuacji, jeśli chodzi o zdolność kredytową, bank może oczekiwać takiego poręczyciela. To dla banku duże zabezpieczenie: jeśli kredytobiorca nie da rady spłacać kredytu z jakichś względów, zrobi to za niego poręczyciel.
Może być też tak, że jeden kredyt brany jest przez dwie osoby. W ten sposób bank ma większą pewność spłaty, a jeśli jeden z nich nie da rady, wówczas będzie go spłacał drugi. Współkredytobiorca występuje najczęściej w przypadku kredytów hipotecznych.
Istnieje też możliwość wzięcia kredytu pod zastaw. Zastawić można dom, działkę, samochód. Jeśli klient nie będzie wywiązywał się ze spłaty, wówczas bank może zająć jakąś jego własność, którą określiło się wcześniej w umowie.
Dodatkowe opłaty
Kredytodawca w każdym przypadku musi poinformować o dodatkowych kosztach w postaci prowizji, marży czy oprocentowania kredytu. Klient musi się zobowiązać do podjęcia takich kosztów, inaczej bank nie udzieli mu kredytu.
Swoją wiarygodność dla banku można zwiększać na kilka sposobów, np. przez weksle in blanco albo blokadę środków na rachunku. Takie propozycje są podawane w Internecie.
Komentarze (0)