Wybór najlepszego rachunku bankowego

Wybór najlepszego rachunku bankowego

Banki naliczają stosowne opłaty za usługi, które oferują klientom. Do najczęściej wykonywanych operacji na osobistym rachunku należą przelewy, polecenia zapłaty, wypłaty gotówki w bankomatach. Niektórzy mają linię kredytową i korzystają z niej. Decydując się na otworzenie konta w konkretnym banku, warto zastanowić się, ile będzie ono kosztowało i porównać jego cenę z cenami innych kont, w innych bankach.

Opłata za prowadzenie rachunku

Co miesiąc bank pobiera z konta opłatę za prowadzenie go. Jest ona zgodna z taryfą prowizji oraz opłat, a także jawna przy podpisywaniu umowy. W ten sposób płaci się za wszystkie świadczone przez bank usługi. Zwykle w skali miesiąca są to naprawdę niewielkie kwoty, poniżej dziesięciu złotych. Jednak w skali roku dają nawet sto złotych – a to już dla większości osób odczuwalna kwota. Można poszukać banku, który oferuje prowadzenie rachunku bez opłat. Czasami możliwość ta nie jest niezależna od okoliczności. Bywa, że konto jest darmowe tylko dopóki wpłaca się na nie miesięcznie określoną kwotę.

Przelewy i karty

Nie każda oferta obejmuje używanie karty oraz przelewy bez opłat. Czasami te opłaty bywają również skrzętnie ukryte w umowie. Na przykład zdarza się, że karta jest darmowa tylko wtedy, gdy wykonuje się nią określone transakcje (na przykład na duże kwoty, lub często). Nie warto jednak porzucać dobrej oferty tylko dlatego, że karta jest darmowa pod warunkiem transakcji za jakąś kwotę. Jeśli zamierza się często płacić nią za zakupy, wypełnienie tego wymogu będzie łatwe i niejako automatyczne. Jakie koszty kryją się w przelewach? Mogą to być na przykład opłaty za SMS-y weryfikacyjne lub za stałe zlecenia.

Bankomaty

Konto w wielu bankach można otworzyć nawet nie wychodząc z domu, poprzez formularze online. Jednak wychodzenie z domu i robienie stacjonarnych zakupów wymaga nieraz posiadania gotówki. Warto więc upewnić się, jaka jest dostępność bankomatów danego banku. Konieczność odwiedzania placówki lub dokonywania opłat za transakcję przy każdej wypłacie byłaby uciążliwa. Niektóre banki naliczają opłaty za korzystanie z bankomatów, a nawet za sprawdzanie stanu konta. Można uniknąć tych dodatkowych kosztów, uważnie czytając warunki oferty.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Witaj na naszym blogu finansowym! Zajmujemy się tematyką domowego budżetu, kredytów, rachunków bankowych, pracy i wiele więcej. Zapraszamy!

kontakt@mkbhp.pl