Na co zwracać uwagę zakładając lokatę terminową?

Na co zwracać uwagę zakładając lokatę terminową?

Jeśli poszukujemy skutecznego sposobu ochrony naszych oszczędności przed inflacją, w pierwszej kolejności powinniśmy zainteresować się lokatami terminowymi. Owszem, zdecydowana większość z nas skłania się ku trzymaniu pieniędzy w domu, nie można jednak zapominać o tym, że w dłuższej perspektywie nie jest to wcale dobre rozwiązanie, pieniądze tracą bowiem swoją wartość.

Najczęściej odpowiada za to właśnie inflacja, a co za tym idzie rosnące ceny. Jeśli więc chcemy chronić nasze pieniądze przed skutkiem tego zjawiska, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie umieścić ich na lokacie bankowej. Tu konieczne jest więc postawienie sobie pytania o to, jak znaleźć tą, którą uznamy za najkorzystniejszą. Jeśli decydujemy się na zainwestowanie pieniędzy, nie możemy nie zgodzić się z tym, że powinniśmy się poważnie zastanowić nad tego rodzaju krokiem.

Wybór lokaty terminowej może jednak spełnić oczekiwania nawet tych osób, które nie przepadają za jakimkolwiek ryzykiem. Tu zasady wydają się niemal intuicyjne, w pierwszej kolejności warto więc zastanowić się nad tym, czy odpowiada nam wysokość oprocentowania. Oczywiście, nie jest to jedyny czynnik, który wydaje się mieć dla nas znaczenie.

Poza oprocentowaniem ważna jest również atrakcyjność samej oferty bankowej. Wcale nie bez znaczenia jest przecież to, czy lokatę można założyć relatywnie łatwo i czy rozstanie się z nią nie będzie przesadnie skomplikowane. Niejednokrotnie okazuje się, że ewentualne formalności można rozwiązać bez konieczności wychodzenia z domu, a przecież nie zawsze mamy ochotę i czas na stanie w długiej kolejce w banku.

Jeszcze przed podjęciem decyzji warto też upewnić się, czy dochód obiecywany przez bank powstanie przed opłaceniem podatku, czy już po tym kroku. Lokaty jednodniowe polegają na tym, że codziennie jest naliczane na nich niskie oprocentowanie i jeszcze nie tak dawno były one wolne od podatku. Niestety, teraz takie rozwiązanie nie jest już skuteczne i nie można o tym zapominać porównując oferty bankowe.

Szczególnie należy uważać jednak na tak zwane polisolokaty proponowane przez wiele banków. Te pozwalają na osiągnięcie sporych zysków bez konieczności odprowadzania podatku, jeśli jednak zamierzamy z nich korzystać musimy mieć świadomość tego, że wiążą się też ze sporym ryzykiem.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Witaj na naszym blogu finansowym! Zajmujemy się tematyką domowego budżetu, kredytów, rachunków bankowych, pracy i wiele więcej. Zapraszamy!

kontakt@mkbhp.pl