Poznaj rodzaje kont bankowych

Poznaj rodzaje kont bankowych

Przechowywanie środków pieniężnych klientów poza udzielaniem kredytów to najważniejsze zadanie każdego z banków.

Rachunek bankowy i jego rola

Kilkadziesiąt lat temu rachunek bankowy był wyłącznie do przechowywania pieniędzy i ewentualnego ich pomnażania. Obecnie konto spełnia szereg dodatkowych funkcji, dzięki elektronicznej bankowości każdy posiadacz konta może zarządzać wygodnie swoimi zasobami i samodzielnie dokonywać transakcji bezgotówkowych. Banki tworząc ofertę kont bankowych na bieżąco dopasowują się do zmian technologicznych i potrzeb różnych grup klientów.

Prawo bankowe

Według prawa bankowego można prowadzić następujące rodzaje rachunków:

- rozliczeniowe

- lokat terminowych

- oszczędnościowe

- powiernicze

Najpopularniejsze rodzaje kont bankowych według banków

Jeśli jednak zobaczymy do oferty banków najczęściej tam to nazewnictw kształtuje się inaczej. Obecnie wyróżnić można następujące rodzaje kont

  1. konto osobiste
  2. konto firmowe
  3. konto oszczędnościowe
  4. konto walutowe
  5. konto młodzieżowe/studenckie

Konto osobiste

Osobiste konta są tymi najbardziej popularnymi dla osób fizycznych. Służą do przechowywania środków z wynagrodzenia, renty, emerytury czy innych źródeł dochodu.

Z reguły środki na koncie osobistym nie będą oprocentowane, zaś opłaty za korzystanie są minimalne albo też ich nie ma w ogóle. Posiadacze takich kont najczęściej mogą nimi zarządzać za pośrednictwem internetu.

Konto dla działalności gospodarczej

Osoby prowadzące firmę powinny mieć rachunek firmowy, na który wpływać powinny środki z prowadzonej działalności gospodarczej i z którego firma może regulować zobowiązania wobec dostawców.

Konto oszczędnościowe

Tego rodzaju konto jest oferowane indywidualnym klientom, którzy chcą pomnażać swoje środki i wszelkie odkładane pieniądze chcą mieć na jednym z kont.

Konto walutowe

To konto, które może być otwarte przez osobę fizyczną albo też firmę i jest bardzo wygodną opcją, ponieważ pozwala przechowywać środki finansowe w różnych walutach. Najczęściej w naszym kraju chodzi o Dolary. Funty Brytyjskie, Euro czy Franki szwajcarskie. Szczególnie dla osób, które bardzo często wyjeżdżają za granice będzie to bardzo dobra opcja.

Konto młodzieżowe, studenckie

Takie konta to rachunki osobistego przeznaczenia dla klientów, którzy należą do określonej grupy wiekowej. Konta młodzieżowe są otwierane dla osób w wieku 13-18 lat zaś konta studenckie od 18 do 26. W przypadku obu kont warunki prowadzenia są tak przygotowane, by ewentualne koszty utrzymania konta były bardzo niskie. Także wymogi w stosunku do wpłat na konto są ograniczone.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Witaj na naszym blogu finansowym! Zajmujemy się tematyką domowego budżetu, kredytów, rachunków bankowych, pracy i wiele więcej. Zapraszamy!

kontakt@mkbhp.pl