Jak oszczędzać na przyszłość dziecka - konto oszczędnościowe

Jak oszczędzać na przyszłość dziecka - konto oszczędnościowe

Osoby dorosłe zwykle wiedzą, jak ważne jest oszczędzanie, nie powinny one jednak zapominać, że jest to wiedza, która musi być nabyta z pewnym wyprzedzeniem. Jeśli więc mamy do czynienia z odpowiedzialnymi rodzicami, ci już na starcie powinni zastanowić się nad tym, jak zabezpieczyć przyszłość finansową swojego dziecka.

Jeśli chcemy w przyszłości opłacić jego studia w innym mieście lub kupić mu pierwsze mieszkanie, musimy mieć odłożone na ten cel środki finansowe. O tym, jak ważne jest oszczędzanie na przyszłość, wiedzą również banki, zaskoczeniem nie powinno być więc to, że chętnie nam w tym pomagają przedstawiając szeroki wybór kont oszczędnościowych skierowanych dla dziecka.

Na co jednak powinniśmy zwracać szczególną uwagę, jeśli zależy nam na wyborze najlepszego rozwiązania? W pierwszej kolejności, powinniśmy zastanowić się nad tym, dlaczego założenie takiego konta jest w ogóle tak ważne. Okazuje się, że istnieje kilka powodów, choć rodzice zwracają uwagę przede wszystkim na to, że daje ono możliwość gromadzenia środków zapewniających dziecku lepszy start w dorosłość.

Sama decyzja o koncie, a nie o promowanym ostatnio funduszu, również nie powinna być dla nikogo zaskakująca. W tym wypadku kluczowe znaczenie ma dla nas bezpieczeństwo kapitału. Tak samo, jak lokaty, również konta oszczędnościowe są objęte gwarancjami BFG. W praktyce oznacza to, że jeśli kwota naszego kapitału nie przekracza 100 tysięcy euro, jest on całkowicie chroniony. Problemem nie jest nawet upadek banku, co jest niezwykle krzepiące, gdy myślimy o oszczędzaniu w naprawdę długiej perspektywie.

Okazuje się jednak, że zalet konta oszczędnościowego należy się doszukiwać również w sposobie, w jaki rozwiązanie to oddziałuje na naszą psychikę. Wiele osób potwierdza, że już samo jego istnienie działa motywacyjnie i zachęca nas do oszczędzania pieniędzy. Rodzice mogą choćby ustalić sobie przelew automatyczny, a do tego cyklicznie zasilać konto dodatkowymi kwotami. Wystarczy wpłacać na konto trzyletniego dziecka po 100 PLN miesięcznie, aby po osiągnięciu przez nie pełnoletności uzbierać naprawdę wartościową kwotę na start.

Jeśli zależy nam na wyborze konta, które spełni pokładane w nim nadzieje, miejmy świadomość tego, że liczba tego rodzaju rozwiązań jest naprawdę duża. Warto zatem analizować rankingi, te bowiem ułatwiają ocenę realnej wartości danego produktu. Nie można też zapomnieć i innych czynnikach takich, jak oprocentowanie konta, częstotliwość, z jaką naliczane są na nim odsetki, koszty prowadzenia rachunku, czy też ewentualne ograniczenia odnoszące się do wypłaty środków.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Witaj na naszym blogu finansowym! Zajmujemy się tematyką domowego budżetu, kredytów, rachunków bankowych, pracy i wiele więcej. Zapraszamy!

kontakt@mkbhp.pl