Najkorzystniejsze pożyczki gotówkowe i kredyty
Pożyczki konsumpcyjne są jedną z najczęstszych postaci kredytu. Korzystają z nich często osoby, które muszą z przyczyn losowych lub po prostu chcą wydać w krótkim czasie większą sumę pieniędzy. Wystarczy popsuta lodówka, telewizor, zaproszenie na wesele czy też chęć wyjechania na urlop, by sięgnąć po niewielki kredyt gotówkowy. Nie warto jednak zaciągać kredytów ratalnych lub pożyczek gotówkowych bezrefleksyjnie. Jeśli jest to konieczne, można wybrać taką ofertę, która będzie możliwie mało kosztowna. Warto w tym celu zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Co należy wziąć pod uwagę, podejmując decyzję?
Po pierwsze, oprocentowanie pożyczki. To bardzo istotny parametr, który pozwala rozeznać się w tym, ile w rzeczywistości będzie kosztował kredyt. Zły wybór może skończyć się oddaniem kwoty dwukrotnie wyższej, niż pożyczona. Każdy chciałby tego uniknąć. Ogólna zasada jest prosta – im mniejsze oprocentowanie, tym taniej. Warto jednak zauważyć, że bardzo niski procent może być „zrekompensowany” ukrytymi głębiej kosztami.
Należy do nich na pewno prowizja, czyli kwota, jaką bank pobiera za udzielenie kredytu. Wlicza się ona do rat i musi zostać uiszczona wraz z nimi. Czasami niskie oprocentowanie wiąże się z dużą prowizją lub na odwrót – warto więc uważnie i krytycznie przyglądać się ofertom z „ratami zero procent” lub „brakiem prowizji”. W bankach nie ma nic za darmo, zwykle stracone w wyniku promocji pieniądze odbijają sobie one w innym punkcie umowy.
Bywają także i inne nieoczywiste koszty. Wiele banków wymaga opłacenia składki ubezpieczeniowej na wypadek braku zdolności do pracy czy śmierci kredytobiorcy. Wszystkie te usługi mają swoją cenę, niejednokrotnie dość wysoką. Istnieją także pożyczki, które spłaca się na oso0bne konto, a za jego prowadzenie trzeba zapłacić. Warto więc uważnie czytać umowę pod kątem wszelakich kruczków.
Dodatkowy wskaźnik - RRSO
Tym, co często pozwala zdecydować pomiędzy dwiema korzystnymi ofertami jest roczna stopa oprocentowania, w skrócie RRSO. Jest to zbiorcza kwota, zawierająca oprocentowanie, opłaty, wszystkie koszty połączone z kredytem. Im niższa będzie ta wartość, tym tańszy kredyt, warto więc potraktować ją jako argument ostateczny w wyborze między podobnymi ofertami.
Komentarze (0)