Lokata czy konto oszczędnościowe - przegląd zalet i wad

Lokata czy konto oszczędnościowe - przegląd zalet i wad

Jeśli dysponujemy określonymi oszczędnościami i zależy nam na bezpiecznej ich inwestycji, możemy zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań. Tylko od nas zależy to, czy skorzystamy z zalet lokaty, czy też z konta oszczędnościowego, warto więc zadać sobie pytanie o to, jakie atuty posiada każde ze wspomnianych rozwiązań.

Lokaty cieszą się popularnością przede wszystkim z uwagi na swoją prostotę i wygodę. Mogą się też okazać najlepszym rozwiązaniem, jeśli zależy nam nie tylko na zysku, ale również na bezpieczeństwie środków finansowych, jakimi dysponujemy. Nie można zapominać i o tym, że w zdecydowanej większości przypadków są oprocentowane znacznie atrakcyjniej niż ma to miejsce w przypadku kont oszczędnościowych.

Banki promują właśnie lokaty, nic więc dziwnego, że używają atrakcyjnej stopy zwrotu jako magnesu, który przyciągnie ich klientów. Oczywiście, decyzja o skorzystaniu z możliwości, jakie stwarzają lokaty bankowe, również wiąże się z określonymi konsekwencjami. Jeśli okaże się, że nagle potrzeba nam gotówki, zawsze możemy ją zerwać, krok taki sprawia jednak, że nie możemy już liczyć na przysługujące nam w innych okolicznościach odsetki. Nic zatem dziwnego, że na krok taki klienci decydują się jedynie w ostateczności. Bankom zależy na lokatach, pieniądze zgromadzone na nich są bowiem do ich dyspozycji, a to dobrze prezentuje się w monitorowanych z dużą surowością przez KNF wewnętrznych wskaźnikach płynności banku.

Korzyścią płynącą z posiadania lokaty jest jednak nie tylko możliwość pomnożenia swoich pieniędzy. Wcale nie mniejsze znaczenie m to, że samo założenie lokaty jest nie tylko proste, ale i bardzo wygodne. Najczęściej robi się to online, wizyta w banku nie jest przy tym konieczna i wówczas, gdy lokata się kończy, a tym samym konieczne jest jej oficjalne zamknięcie. W pewnych okolicznościach jednak to nie lokata, ale konto oszczędnościowe, jest znacznie lepszym rozwiązaniem. Owszem, charakteryzuje się ono niższym oprocentowaniem, ma jednak wiele innych zalet. Jedną z największych jest elastyczność, o której nie można mówić w kontekście lokaty bankowej.

Lokatę zakłada się raz, potem zaś nie ma możliwości zmienienia kwoty. Gdy jednak mamy do czynienia z kontem oszczędnościowym, pieniądze, które się na nim pojawią, mogą być wpłacane w różnych okresach i od razu bank będzie naliczał od nich oprocentowanie. Wiele osób docenia i to, że ze środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym można skorzystać w każdej chwili. Nie wiąże się to również z utratą odsetek, które do tego momentu były naliczane.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Witaj na naszym blogu finansowym! Zajmujemy się tematyką domowego budżetu, kredytów, rachunków bankowych, pracy i wiele więcej. Zapraszamy!

kontakt@mkbhp.pl