Przygotowanie domowego budżetu

Przygotowanie domowego budżetu

Budżet domowy to znane narzędzie, z którego korzysta coraz więcej osób w społeczeństwie. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ale często jego teoria jest zagmatwana i nie każdy rozumie czym właściwie jest budżet domowy. Głównie dlatego, że myli się pojęcia budżetu i cash flow, co niestety dzieje się nagminnie na różnych portalach internetowych o finansach domowych. Spróbujmy rozjaśnić tę kwestię.

Czym jest budżet domowy?

Zacznijmy od tego, czym jest sam budżet. Budżet jest świadomym planem finansowym, który przygotowujemy, by lepiej wydawać nasze pieniądze, robić to w sposób bardziej celowy. Dlatego, zwłaszcza jeśli nie mamy doświadczenia z budżetami, najłatwiej jest zacząć od typowych budżetów celowych, czyli na przykład od budżetu remontu mieszkania. W kwestii budżetowania rodziny kluczowe znaczenie będzie miało rozpoznanie wpływów i wydatków rodziny w danym miesiącu.

Podstawą dla budżetu jest zawsze rozpoznanie cash flow, czyli typowych wpływów i wydatków naszego gospodarstwa domowego. Cash flow jest zapisem historycznych zdarzeń, czyli mówiąc prościej, tego jak w minionym miesiącu kształtowały się nasze przychody i rozchody. Kiedy przygotujemy plan takich przychodów i rozchodów na miesiąc kolejny, nazwiemy go budżetem domowym.

Tworzenie budżetu

Tworzenie budżetu jest teoretycznie proste, chociaż w praktyce może nastręczać problemów. Związane jest to przede wszystkim z trudnością ustalenia realnych kwot, jakie pojawiają się w rozliczeniach. Trochę łatwiej jest w przypadku dochodów gospodarstwa domowego, ponieważ źródła dochodu są zazwyczaj stosunkowo nieliczne i nie są rozbite na wiele transferów. Mogą być za to bardzo różne: pensja, alimenty, odsetki od różnych lokat czy inwestycji, emerytury, a nawet prezenty. W kwestii wydatków trzeba zsumować rzeczy mniejsze, takie jak wydatki w spożywczaku, i rzeczy większe, takie jak ratę kredytu hipotecznego i koszty dojazdu do pracy. Wszystkie te pozycje trzeba szczegółowo ustalić i podzielić na różne typy wydatków. W ten sposób uzyskamy cash flow. Następnie musimy zanalizować nasze przychody i wydatki, ustalić plan przychodów i w stosunku do niego wykonać plan wydatków na kolejny miesiąc. Ten plan jest naszym budżetem.

Sens tworzenia budżetu

Budżet domowy to przede wszystkim narzędzie samokontroli, ponieważ pozwala nam na przyjrzenie się sobie i swoim decyzjom w sposób analityczny. Dzięki niemu dokładnie wiemy, skąd i i ile mamy pieniędzy, na co nasze pieniądze wydajemy i jesteśmy w stanie zacząć robić to świadomie, ustalając konkretne cele.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Witaj na naszym blogu finansowym! Zajmujemy się tematyką domowego budżetu, kredytów, rachunków bankowych, pracy i wiele więcej. Zapraszamy!

kontakt@mkbhp.pl