Jak prowadzić domowe finanse - poradnik

Jak prowadzić domowe finanse - poradnik

Jeśli nauczymy się prowadzić w gospodarstwie domowym ewidencję finansową, możemy mieć pewność, że szybciej uda się nam uporządkować finanse osobiste, a i przyszłe decyzje będą przez nas podejmowane w sposób zdecydowanie bardziej racjonalny. Oczywiście, sukces uzależniony jest przede wszystkim od charakterystycznej dla nas gotowości do stosowania się do kilku zasad.

Systematyczność i porządek

W pierwszej kolejności powinniśmy stawiać na systematyczność i uporządkowanie, choć duże znaczenie powinna mieć dla nas również skrupulatność i konsekwencja. Pewne znaczenie ma również to, w jaki sposób prowadzona jest ewidencja i jakie narzędzia są przez nas wykorzystywane w tym celu, nie da się jednak ukryć, że nie jest to już wcale aż tak istotne zadanie. Skuteczna może okazać się zwykła kartka w zestawieniu z długopisem, choć nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby stosować również aplikację w telefonie komórkowym lub arkusz kalkulacyjny w programie komputerowym.

Tu warto podkreślić zresztą, że idealny program nie istnieje, każdy przygotowuje bowiem ewidencję finansową tak, aby była ona dostosowana do jego własnych potrzeb. W pierwszej kolejności wypada zatem zwrócić uwagę na to, że ewidencja ma sens przede wszystkim wówczas, gdy jest prowadzona regularnie. Początkowo najlepiej siadać do niej codziennie, choć z czasem może się okazać, że dłuższe odstępy czasu również są możliwe do zaakceptowania. Nie mniej istotne wydaje się również jej uporządkowanie, a w dalszej kolejności także celowość. Tak w przypadku wpływów, jak i wypływów dobrze jest więc zdecydować się na podział na kategorie.

Jak prowadzić domowe finanse - systematyczność

Szczegółowość może nam ułatwić planowanie, warto jednak mieć świadomość tego, że nie jest ona wcale aż tak istotna, jak celowość. Podział ma nam ułatwić planowanie i jeśli spełnia tak zdefiniowane zadanie, mamy powody do tego, aby być z tego zadowolonymi. Kolejnym wymogiem dobrej ewidencji jest kompleksowość, oczekuje się więc od niej uwzględniania wszystkich potrzeb pieniężnych, chyba, że po prostu nie ma takiej możliwości.

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcemy informować wszystkich domowników o każdym wydatku, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kategorii „pozostałe”, aby niepotrzebnie nie tracić kontroli nad przygotowaną przez nas ewidencją. Ostatnim wymogiem, który musimy wziąć sobie do serca jest ten, który zakłada, że ewidencja powinna się opierać na zasadzie ciągłości. Jeśli więc mamy rejestrować wpływy i wydatki, powinno się to odbywać z wykorzystaniem różnych technik i szablonów. Co ważne, to nasza samodyscyplina, a nie aplikacja decyduje o skuteczności ewidencjonowania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Witaj na naszym blogu finansowym! Zajmujemy się tematyką domowego budżetu, kredytów, rachunków bankowych, pracy i wiele więcej. Zapraszamy!

kontakt@mkbhp.pl